Drodzy mieszkańcy gminy Zielonki, Szanowni Odbiorcy Usług !

     Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji przyczynia się do zapychania rurociągów i awarii pomp. Usunięcie takiej awarii to nie tylko niemały wydatek finansowy dla przedsiębiorstwa, ale i duże zaangażowanie pracowników i sprzętu, co przy ok. 200 km sieci i 30 przepompowniach ścieków, które obsługujemy staje się coraz większym wyzwaniem. Koszty obsługi sieci kanalizacyjnej, w tym koszty usuwania awarii są kosztami taryfowymi odzwierciedlonymi w cenie metra sześciennego ścieków i stawce opłaty abonamentowej. Rosnąca liczba awarii i zatkań wraz ze zwiększającą się długością sieci i liczbą przepompowni (w najbliższych latach, dzięki realizacji  przez Gminę Zielonki projektu „Gospodarka wodno - ściekowa w Gminie Zielonki - IV etap" z dofinansowaniem ze środków z   Funduszu Spójności - przybędzie kilkanaście przepompowni) nieuchronnie doprowadzi do podniesienia taryfy. Dodatkowo, takie zatkanie kanalizacji może prowadzić do cofnięcia się ścieków i zalania domu lub posesji.  Dlatego w interesie nas wszystkich jest mądre korzystanie z kanalizacji.

     Sieć kanalizacyjna jest przystosowana do odprowadzania nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego.  Niestety wciąż wielu użytkowników myli zlewozmywak bądź sedes z koszem na śmieci.  Do kanalizacji trafia wszystko, co tylko zmieści się do odpływu -  puszki po napojach, artykuły higieniczne, torebki foliowe, niedopałki,  lekarstwa, a nawet części odzieży. To naprawdę zdumiewające, co nasi pracownicy znajdują w trakcie przeglądów kanalizacji lub wyławiają na kratach. Poniższe zdjęcia przedstawiają  niechlubne  znaleziska, które odkryli pracownicy PUK Zielonki Sp. z o. o.  podczas usuwania awarii.  Dla niektórych z Państwa mogą być one nieestetyczne a wręcz drastyczne, ale obserwując rosnącą liczbę problemów związanych z utrzymaniem przez przedsiębiorstwo sieci kanalizacji,  musimy uciec się do takiej metody.

20170202 151653Zielonki20170202 152427Zielonki20170318 135005Pękowice

 

 

 

 

 20170321 221908 Pompa20170428 222713Zielonki PET20170430 144644Łąkowa oko w oko

 

 

 

 20170501 102546Tłuszcze cdn KopiaZdj120170501 164712Pękowice chusteczki

 

      Dlatego apelujemy do Państwa - do kanalizacji nie wrzucamy:

- artykułów higienicznych (podpaski, tampony, pieluchy, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane - będące prawdziwą zmorą i główną przyczyną awarii i zatkań  a także, z pozoru małe i nieszkodliwe patyczki higieniczne, które również prowadzą do częstych awarii),

- materiałów budowlanych (gruz, piasek, pozostałości po fugach, klejach, zaprawach powodujących powstawanie stwardniałych osadów, których usunięcie  możliwe jest tylko dzięki frezowaniu,

- toreb foliowych,

- lekarstw (farmaceutyki nie powodują zatkania bądź awarii urządzeń kanalizacyjnych, ale mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego),

- resztek jedzenia (wrzucanych w całości, twardych),

- niedopałków,

- odzieży,

- środków chemicznych - szkodliwych dla środowiska,

- innych odpadków stałych.

     Na osobny akapit zasługuje szczególnie uciążliwa substancja, bagatelizowana przez większość społeczeństwa, a mianowicie tłuszcz. Wydawałoby się, że dotyczy to tylko punktów gastronomicznych nie stosujących się do litery prawa, która wymaga zainstalowania  przez nich separatorów tłuszczu. Takiego obowiązku prawo nie nakłada na  gospodarstwa domowe, dlatego sami musimy pamiętać,  żeby nie wylewać do zlewu i toalety tłustych odpadów (np. oleju ze smażenia). Złogi tłuszczu powodują znaczne utrudnienie przepływu ścieków  w kanalizacji i oblepianie części urządzeń, a  całkowite ich usunięcie w procesie oczyszczania ścieków jest ogromnym wyzwaniem.

     Podsumowując, zaśmiecanie kanalizacji to coraz większy problem, który generuje niepotrzebnie ponadprzeciętne koszty. Kanalizacja to nie jest śmietnik. Czy naprawdę warto będzie płacić coraz wyższą cenę za te szkodliwe przyzwyczajenia? A może warto się ich oduczyć? Gorąco apelujemy do Państwa o zmianę nawyków i nie traktowanie kanalizacji jako kosza na śmieci.

    Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji oczywiście nie jest cechą wszystkich naszych Odbiorców, za co dziękujemy. Jednak niewiedza, czasem może zwyczajne lenistwo (łatwiej i szybciej wrzucić śmieci do muszli, bo jest bliżej itp.) tylko niedużej  części odbiorców powoduje negatywne skutki dla innych (zalanie ściekami sąsiadów), a ostatecznie może doprowadzić do niechcianego przez wszystkich Odbiorców - wzrostu ceny m3 ścieków - takiej samej dla wszystkich!  Dlatego zwracajcie Państwo uwagę na zachowania innych, uczcie i przypominajcie jak należy  postępować.

ulotka2

KONTAKT

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych 

w Zielonkach Sp. z o.o.,

Siedziba: Węgrzce ul. Forteczna 3
32 - 086 Węgrzce

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel: 12 286-32-35, 12 285-02-61
fax: 12 306-70-09

 

Godziny pracy zakładu:

  • Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 15:00
  • Sobota, niedziela i święta: Nieczynne
  • Całodobowe zgłaszanie awarii: 12-285-02-61, 12-286-32-35.
  • W celu zgłoszenia awarii poza godzinami pracy, po usłyszeniu sygnału prosimy o pozostawienie nagrania na automatycznej centrali z podaniem swojego imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu bądź miejsca awarii oraz z krótkim opisem zdarzenia. Po zakończeniu połączenia należy oczekiwać na kontakt inżyniera dyżurnego, który nastąpi z numeru zastrzeżonego. Informujemy, że awarie usuwane są w trybie całodobowym, jednak dokładny czas interwencji jest uzależniony od liczby otrzymanych zgłoszeń, rodzaju i skali awarii. UWAGA! aby skutecznie zgłosić awarię, należy skorzystać z numeru niezastrzeżonego oraz dezaktywować w swoim telefonie funkcję odrzucania/blokowania numerów zastrzeżonych, w przeciwnym razie inżynier dyżurny nie będzie w stanie skontaktować się z osobą zgłaszającą awarię.
  • W razie wystąpienia problemów technicznych z telefonicznym zgłaszaniem awarii, prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na  adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Subskrypcja e-mail

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ W MAŁOPOLSCE

IBO

TAURON EKO PREMIUM

GRY DLA DZIECI

herb large