PLAKAT A4

 

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Zielonki,

 

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach sp. z o.o. wraz z Nowym Rokiem rozpoczyna przedsięwzięcie polegające na kompleksowym uporządkowaniu sprawy nielegalnych podłączeń do gminnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Przypadki kradzieży wody i bezumownego zrzucania ścieków, a także wód opadowych, do sieci kanalizacyjnej niestety wciąż występują na terenie naszej gminy. Są stopniowo wykrywane i usuwane przez przedsiębiorstwo. Jednakże mając na względzie, po pierwsze, dbałość o ochronę pokładów wody podziemnej – najcenniejszego z zasobów naturalnych, a także konieczność zabezpieczenia jej należytej jakości sanitarnej, a po drugie, potrzebę kontroli nad ilością i jakością ścieków, a co za tym idzie, utrzymanie pieczy nad stanem środowiska, niezbędne staje się przyjęcie i wdrożenie rozwiązania systemowego.

 

Bezumowne korzystanie z wody i sieci kanalizacyjnej, poza faktem naruszenia norm prawnych i moralnych, jest czynnikiem powodującym ponoszenie przez PUK Zielonki sp. z o.o. długookresowych, nieuzasadnionych, niepokrytych przychodami, kosztów działalności, które finalnie są pokrywane przez Państwa – Odbiorców usług, czyli Klientów korzystających w sposób legalny z usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, w cenach i stawkach opłat zawartych w taryfie. Kradzieże wody i bezprawny zrzut ścieków to proceder, który może wywierać negatywny wpływ nie tylko na ilość i jakość wody w Państwa kranach, czy bezawaryjne funkcjonowanie gminnych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ale również na wysokość Państwa rachunków. Zatem takie działania niektórych mieszkańców nie mogą być społecznie akceptowane ani marginalizowane.

 

Dlatego przedsiębiorstwo przygotowało regulamin postępowania z nielegalnymi podłączeniami do gminnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie gminy Zielonki, który wejdzie w życie od 1 lutego 2021 r. W powiązaniu z regulaminem pojawiają się nowe pozycje w cenniku usług pozataryfowych. Z tymi dokumentami mogą się Państwo zapoznać na naszej stronie internetowej. Najważniejszym założeniem regulaminu jest stworzenie osobom, które dopuszczają się takich nielegalnych praktyk, szansy oraz czasu na pisemne powiadomienie tutejszego przedsiębiorstwa o takim fakcie. Wobec osób, które dokonają samodzielnego ujawnienia własnego przypadku, nie będą wyciągane konsekwencje prawne w postaci zawiadomienia organów ścigania, a przede wszystkim – nie zostanie nałożona dotkliwa opłata w wysokości 2460 zł brutto za każde podłączenie. Pojawi się natomiast możliwość zalegalizowania takich podłączeń i zawarcia stosownej umowy o dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków. Czas na samodzielne ujawnienie własnego przypadku bez powyższych restrykcji upływa 31 lipca 2021 r. Dlatego już dziś apelujemy o pisemne samozgłoszenie do wszystkich mieszkańców, którzy jak dotąd w sposób nieuprawniony korzystali z gminnej infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Zachęcamy też Państwa do przeprowadzenia w najbliższym czasie sprawdzenia i przeglądu swoich nieruchomości oraz instalacji, w szczególności starszych budynków, garaży i gospodarstw rolnych, czy przypadkiem nie ma istniejącego – być może nawet zapomnianego albo odziedziczonego – takowego podłączenia, na przykład nieopomiarowanego kurka czerpalnego.

 

Pragniemy tu przypomnieć, że zrzut wód opadowych do sieci kanalizacji sanitarnej, na przykład poprzez podłączenie spustów rynnowych, czy odwodnienia posesji, jest także nielegalne.

 

Natomiast od sierpnia na terenie całej gminy będą prowadzone regularne kontrole, których celem stanie się wykrycie pozostałych przypadków nielegalnych podłączeń, ale już skutkujące nieuchronnie wszystkimi sankcjami finansowo-karnymi: opłatą 2460 zł brutto, zawiadomieniem do prokuratury, niezwłocznym trwałym odcięciem od gminnej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, uniemożliwiającym dalsze nieuprawnione korzystanie z nich.

 

Zatem, naszym Odbiorcom usług dziękujemy za legalne korzystanie z wody i kanalizacji, a osobom, które zechcą stać się legalnym użytkownikiem sieci i uporządkować swoją sytuację, proponujemy, by jak najszybciej podjęły działania w tym kierunku i skorzystały z szansy jaką daje ZGŁOSZENIE ZA ZŁOTÓWKĘ DO KOŃCA LIPCA 2021.

ULOTKA STOP KRADZIEZOM 2

KONTAKT

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych 

w Zielonkach Sp. z o.o.,

Siedziba: Węgrzce ul. Forteczna 3
32 - 086 Węgrzce

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel: 12 286-32-35, 12 285-02-61
fax: 12 306-70-09

 

Godziny pracy zakładu:

  • Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 15:00
  • Sobota, niedziela i święta: Nieczynne
  • Całodobowe zgłaszanie awarii: 12-285-02-61, 12-286-32-35.
  • W celu zgłoszenia awarii poza godzinami pracy, po usłyszeniu sygnału prosimy o pozostawienie nagrania na automatycznej centrali z podaniem swojego imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu bądź miejsca awarii oraz z krótkim opisem zdarzenia. Po zakończeniu połączenia należy oczekiwać na kontakt inżyniera dyżurnego, który nastąpi z numeru zastrzeżonego. Informujemy, że awarie usuwane są w trybie całodobowym, jednak dokładny czas interwencji jest uzależniony od liczby otrzymanych zgłoszeń, rodzaju i skali awarii. UWAGA! aby skutecznie zgłosić awarię, należy skorzystać z numeru niezastrzeżonego oraz dezaktywować w swoim telefonie funkcję odrzucania/blokowania numerów zastrzeżonych, w przeciwnym razie inżynier dyżurny nie będzie w stanie skontaktować się z osobą zgłaszającą awarię.
  • W razie wystąpienia problemów technicznych z telefonicznym zgłaszaniem awarii, prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na  adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Subskrypcja e-mail

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ W MAŁOPOLSCE

IBO

TAURON EKO PREMIUM

 

herb large